IZOLYATSIA

IZOLYATSIA jeb latviski – Izolācija ir platforma mākslai un dažādām kultūras aktivitātēm Ukrainā, Doņeckā.

Ņemot vērā, ka Doņecka ir industriālā pilsēta, arī mākslai atvēlētā vieta ir 2003. gadā bankrotējusi un slēgta rupnīcas teritorija, kurā tika ražota izolācija un veikti dažādi laboratorijas darbi. Pats komplekss sastāv no vairākām ēkām, kurās, šķiet, vēl aizvien ir saglabājusies rūpnīcām tipiskā smarža. Galvenā vēlme, uzsākot šo projektu, bija, lai industriāls objekts kļūtu par mākslas objektu un pilsētā būtu vieta, kas atvēlēta laikmetīgajai mākslai.  IZOLYATSIA ir nekomerciāls projekts un nav atkarīgs no valsts, visas finanses tiek iegūtas no ziedotājiem un atbalstītājiem, kuri ir ieinteresēti, lai pilsētā  būtu vieta mākslai, diskusijām un attīstībai. Līdz ar to mākslinieki, kuri tiek uzaicināti šeit realizēt savus mākslas darbus, netiek ierobežoti pilnīgi nemaz un realizē savus projektus, izmantojot visu, kas ienāk prātā. Šeit apskatāmas gan fotogrāfijas, audiovizuāli projekti, instalācijas un darbi, kuri veidoti, audzējot kristālus, un tēlotājmāksla, kurā galvenais izejmateriāls ir ziepes. Šeit ir arī mākslinieku rezidences, kurās mākslinieki parasti pavada mēnesi, realizējot savu projektu. Bieži vien jaunie mākslinieki paši ir ieinteresēti veidot savus projektus šeit, un, ja viņi šajā rūpnīcas teritorijā ierauga perfekto vietu savas idejas izstādīšanai, tad bieži vien viņi to arī iegūst. Tiesa gan,  ņemot vērā, ka telpas ir lielas un nav apkurināmas, ziemas periodā lielākā daļa teriotorijas tiek slēgta, lai uzņemtu apmeklētājus atkal pavasarī.

Izolyatsia piedāvā ne tikai izstādīt un popularizēt moderno mākslu, bet arī dažādas radošās darbnīcas, lekcijas un meistarklases, kurās nav noteikta dalības maksa, jo galvenā ideja ir, lai visiem Doņeckas iedzīvotājiem, kuriem ir vēlme diskutēt, darboties un darīt to kreatīvi, būtu vieta, kur izpausties un satikties. Piemēram, nākamnedēļ vieslektori no Amerikas vadīs radošo darbnīcu par eksperimentālo animāciju, kurā aicināti piedalīties visi interesenti. Tāpat tiek atbalstīti arī mūzikas mīļotāji, un bieži vien tiek rīkoti Vinila plašu un mūzikas instrumentu tidziņi, kuros interesenti var gan apmainīties ar līdzpaņemtajām lietām, gan nopirkt tās, paralēli baudot vai nu dzīvo, vai dīdžeja izvēlēto mūziku, kuru izpilda vietējie mākslinieki.

Pašlaik šajā vecajā rūpnīcas teritorijā apskatāmas vairākas “izstādes” jeb projekti, no kuriem visinteresantākais ir Rafael Lozano-Hemmer interaktīvā instalācija “Pulse Room”, kurā katrs apmeklētājs ar savu pulsu rada gaismu. Tāpat arī Ukraiņu mākslinieku veidotā izstāde “Meeting place” izpelnījusies apmeklētāju atzinību. ( Ja kādu ineresē vairāk vai sagadīšanās pēc ceļojat uz vai caur Doņecku, vairāk šeit – http://www.izolyatsia.org/en/projects/ )

Šajā vietā bāzējas arī “IZOLAB”, kas ir eksperimentālā laboratorija. Tas ir nekomerciāls projekts, kurā ikviens interesents var darboties un attīstīt savu ideju, izmantojot 3D printerus, lāzertehnoloģijas, frēzēšanas mašīnu un citas iekārtas un palīgmateriālus. Dizaineri un mākslinieki šajā laboratorijā ir atvērti jaunām idejām un piedāvāja mums novadīt radošu darbnīcu tuvākajā laikā. Tāpat, laika aizpildīšanai, viņi nodarbojas arī ar Spageti – Arhitektūru, tādējādi pierādot, ka Tev nav jāpārzina arhitektūra, lai uzbūtvētu kaut ko stabilu un pēc tam to nojauktu!

Un nobeigumā neliels video, kā mēs tur vakar izskatījāmies un ko dzirdējām.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s